Бебето и кашата


Бебешките каши на зърнена основа са едни от основните източници на въглехидрати, хранителни влакна, желязо, витамини и други важни за организма на детето елементи.
Кашите са важна част от храненето на бебето, защото осигуряват нужните хранителни вещества, които организма трудно си набавя.Това особено важи за витамините от групата В и фолиевата киселина. Препоръчително е кашата да присъства в менюто на детето и след първата годинка.

Видовете каши

Кашите могат да бъдат млечни и безмлечни. Могат да бъдат обогатени с плодове, зеленчуци и други питатели. Според това дали са направени от един или няколко продукта, са еднокомпонентни и поликомпонентни.
Зърнените култури, от които се приготвят кашите са: елда, ориз, царевица, сорго, овес, пшеница, ръж и емчемик.

От кога се въвежда кашата в менюто на бебето?

Препоръките са, захранването с каша да стане след 5-ия месец на бебето и не по-късно от 7-ия месец. Първата каша, която е препоръчително да се предложи на детето трябва да е еднокомпонентна, безмлечна, без съдържание на глутен. Специалистите препоръчват захранването да започне с оризова каша. Оризовата каша е за предпочитане, защото съдържа повече скорбяла, по-малко белтъчини и по-лесно се приема от организма на бебето.

Хранене с каша

Няма строги правила за даването на кашата, но се препоръчва да се дава в следобедните часове, защото се предпочита сутрешното и обедното меню да бъде по-богато на белтъчини.Това е причината кашата винаги да се приготвя с млякото на бебето или с кърма.
Количеството каша, което детето трябва да получи, трябва да съответства на възрастта му: от 6-ия месец - 150 г, от 8-ия месец 180 г, от 9-12-ти месеци по 200 г.

Захранване с каша

Захранването е индивидуално за всяко дете. Важното е то да е готово за това, да сте обсъдили захранването с лекаря на бебето и да се въоръжите с търпение. За начало се предлагат една - две лъжички, като постепенно се увеличава количеството. Не се тревожете ако бебето се мръщи и отказва да се храни с каша. По-добре отложете захранването, вместо да го принуждавате. Все пак целта е да научим детето постепенно да приема нови храни, а не да го тъпчем с тях.