"Как да научим бебето да се храни само" 1998 г., д-р Питър Роси, Copyright


Коя е правилната дума, която използвате, когато слагате бебето на гърда? Кърмя. А не храня. Много е важно да правите разлика. Вие не храните бебето си, вие го кърмите. Ако правите разлика, няма да се чувствате объркани. Много хора бъркат кърменето с храненето, а те са две различни неща. Даването на шише на бебето е хранене. Кърменето е тотално различно, уникално само по себе си и е абсолютно необходимо за майката и бебето. Науката е доказала 3 принципа, които корелират идеално с този традиционен начин на отглеждане на детето.
Първо: бебетата не могат да смилат храната лесно поне, докато не навършат 15 месеца. Ако дадете на бебето трудно смилаема храна, това може да причини запек или хранителни алергии. При кърмените бебета даването на “твърда” храна противоречи на техниката на поглъщането на кърмата. От гледна точка на храносмилането, изключително кърменото до 12 месеца бебе е по-добре от това, което приема и твърда храна. Знаейки само този факт, обаче, много майки се посвещават на изключителното кърмене до 12-месечна възраст, дори повече. Но това не е съвсем правилно, отчитайки и следните други 2 съществени момента.
Второ: бебетата не се хранят, за да задоволят глада си. Те няма да посегнат към храната, шишето или купичката, за да не умрат от глад поне до 21-вия си месец. Мозъкът на бебето казва “Ако си гладен, трябва да сучеш”. Ако бебето е било отбито, то най-вероятно ще забрави да суче и няма да знае какво да прави с гърдата, ако му бъде предложена.
Трето: бебетата са готови да се хранят на възраст 6-12 месеца, защото са любопитни и точно в този период се научават да използват пръстите си като инструменти. Ако изчакате прекалено, детето може да не се научи дълго време. Ако се опитате да научите бебе на 12 месеца как да се храни, забравете - неговата реакция ще бъде: "Ако искаш да ям, сложи ми храната в устата." На тази възраст то вече има съвсем други интереси - учи се да ходи, учи се да говори, да се катери и т.н. На бебето вече не му е интересно да слага разни работи в устата си, защото вече е преминало през този етап.

А сега да обясним системата на захранване:

Когато бебето е на 4 месеца, майката трябва да го слага в скута си, когато тя се храни, с гърда, извадена за кърмене, (без главата на бебето да е покрита с нищо). Чинията й трябва да е недосегаема за бебето. Мама се храни над главата на бебето. Винаги, когато мама се храни, то е там. Детето може да избере дали да суче или да наблюдава как майката се храни. Помнете едно фундаментално правило при отглеждането на деца: НИКОГА НЕ ПРАВЕТЕ ЗА ДЕТЕТО НЕЩО, КОЕТО ТО МОЖЕ ДА НАПРАВИ САМО. Кърменето е винаги инициирано от бебето. С времето малкото ще отделя все повече внимание на процеса на хранене и ще започне да суче на масата все по-рядко. Също така помнете, че храненето е и социален процес - вие се храните, бебето се храни; бебето се храни - вие се храните. В идеалния случай цялото семейство се храни заедно.
На възраст 6 1/3 месеца майката трябва да започне да поставя малко храна на масата между чинията и бебето. Никога не съм виждал бебе преди тази възраст да взима храна - то трябва да е научило как да захваща с палец и показалец малки парченца. Повечето бебета започват да се хранят на възраст между 6 1/2 и 8 месеца, но не от глад - те изследват! При някои бебета това се случва по-късно – на 10-11 месеца. Не се притеснявайте, просто имайте готовност и не насилвайте. Когато малкото е готово, ще го направи.
Има три различни отправни точки, чрез които ще изследваме процеса на “самохранене” или как да научим детето да се храни само. Първата е какъв вид храна слагате на масата. Второ – как се слага храната на масата, и трето – как бебето се научава да използва прибори. Всичко това трябва да се случва едновременно! Имах един родител, който се опитваше да приложи програмата, но беше объркан. Този родител мислеше, че втората част следва след първата, а третата след втората, но ТЕ СE СЛЕДВАТ ЕДНОВРЕМЕННО, затова прочетете целия материал до края, тогава задайте въпросите си и след това я използвайте.

1. Видове храни Всички храни, с които бебето се учи са твърди парченца - кубчета с размер една четвърт инч (2/3 см). Без пюрета, без пасиране, без бебешки храни, само парченца храна. Има 5 вида консистенции на храната, с които бебето ще трябва да се научи да се храни само. Консистенцията характеризира как усещате храната с пръстите и с устата си. Може да установите консистенцията на храната с малко практика като отрежете четвърт инч кубче, вземете го с пръсти и го сложите в устата си. Ще ви дам няколко примера на всяка консистенция. Във всяка група от тях има някои зеленчуци и плодове, в зависимост как са приготвени и колко зрели са те.

Консистенция #1
Най-лесната консистенция за ядене е добре свареният картоф или морков, нарязан на кубчета. Веднъж, след като вашето бебе започне да се храни само, отнема около 3 седмици да се научи да яде консистенция #1. Тогава то е готово да започне с консистенция #2. Когато се научи на консистенция #2, то продължава също и с консистенция #1. Колкото повече опит придобива, толкова по-различни храни можете да му предлагате.

Консистенция #2
Това са добре приготвени мляни месни продукти: кълцано месо, кайма, парченца кюфте. Рибата също е включена в тази група, но тя е по-особен случай: трябва да отстраните всички кости от нея.Това става, като я поставите в устата си и ги отстраните сами. Няма механичен начин, по който могат да се отстранят всички костички в рибата. Най-малко два пъти в живота си съм намирал кости в консервирана риба тон. Рибата трябва да премине през устата ви, преди да я поставите пред бебето. Бебето свиква с тази група храни за около три седмици.

Консистенция #3
С тази група се започва три седмици след въвеждането на втората, или шест седмици след началото на захранването. Включва птичи меса, добре сварени, нарязани на подходящи кубчета. В тази категория влизат и много зеленчуци.

Консистенция #4
Този тип е по-сложен.Тук спадат всички храни,които могат да се нарежат на ситни парчета - от ябълка до стек. Виждал съм 10-месечни беззъби хлапета да ядат стек, дъвчейки с венците си. Венците на бебетата са по-остри от зъбите на възрастните хора, а кърмените бебета имат много здрави челюсти. В тази група влизат и храни като грах, царевица и грозде. Общото между тях, което и характеризира тип 4, е това, че те имат обелка или люспа. Когато ги отхапете, тя се разкъсва и излиза вътрешната, вкусна част. Детето усеща две неща в устата си - безвкусната обвивка и вкусната вътрешност. Ако няма достатъчно опит, то може да игнорира обелката/люспата. Ако го направи, рискува да се задави. Задавянето с храна е голям проблем, тревожещ всички. Според мен, тази система свежда риска от задавяне с храна до минимум.

Консистенция #5
Сега бебето може да получи такава храна, каквато възрастните ядат, и да си я разчупи само. Към тази група спадат големи храни като филии хляб, сандвичи, плодове. Бебето захапва със зъби. Повече не режете всичко на малки парченца заради него. Ако бебето отчупи парче, твърде голямо за него, това ще му създаде проблем, ето защо то трябва да се научи как да се справя с храна на парчета, преди да се пристъпи към храна, от която то откъсва парченца само.Това е съвсем логично.

Консистенция #5 включва и бисквити за никнене на зъби. (бел.прев. – тук се разказва някаква история как една майка дала на бебето си такава бисквита, когато все още било на етап Консистенция #2 и то се задавило, викали спешна помощ и т.н.).

И така, ще отнеме 2 месеца, за да се мине през първите три консистенции, след това един месец за четвъртата, още един месец за петата и познайте какво? Повечето бебета спират да ядат (храна от масата). Защо в началото бебето се е хранело, а сега не? Любопитно. За него е било предизвикателство, то се е научило и сега вече спира да му бъде интересно. Това е просто умение, на което то вече се е научило. Не се изненадвайте, ако то отново се върне изцяло към кърмене. То ще се заеме с храненето отново по-късно, някъде към втората си годинка.

Предлагането на храната

Връщаме се към началото на програмата. Трите парченца трябва да се разположат на масата под формата на триъгълник, образуващ се при разгръщането на вашия палец, показалец и среден пръст. Храната на бебето не е в чиния. Бебето е в скута ви, вие сте с извадена гърда на разположение на бебето, вашата чиния е на разстояние и вие се храните над главата на бебето. Сложете трите парченца храна на празното пространство пред вас и когато не остане храна, независимо къде е отишла, сложете още три парченца. Отначало бебето може и да не изяде храната, но евентуално може и да го направи.

Когато то започне бързо да изяжда по три парчета, можете да му предложите 6. Бързото изяждане означава, че бебето изяжда трите парченца за толкова време, колкото ви отнема да ги нарежете и поставите на масата. Така то пречи на вас да се нахраните, понеже цялото ви време е погълнато от нарязване и поставяне на храна за него. Парченцата са разпределени така, че то да на може да грабне повече от едно наведнъж. Веднъж, щом бебето е започнало да се храни толкова скорострелно, вашата цел е да го "затрудните", като увеличите броя на сложените пред него парчета от 3 на 6 (преди да го направите обаче, прочетете частта за маниерите на масата, описана по-долу в схемата за захранване.) Не е нужно да бъдете професионалист, за да направите това, просто се уверете, че сте разхвърляли парченцата по задоволителен начин - това забавя бебето и ви оставя време самите вие да се нахраните. Когато му дадете 6 парчета, то трябва преди всичко да може да види, да възприеме 6 броя чисто математически, преди да успее да вземе едно от тях. Нали знаете, че децата, които имат твърде много играчки, се объркват и не могат да си играят - те просто са затрупани със стимули. За кратко време това е прекалено много. Така че, увеличавайки парченцата от 3 на 6, ако бебето започне да избутва част от тях и да ги хвърля на пода, то това значи, че е объркано - в такъв случай отново се върнете на 3 парчета за ден-два и чак тогава отново опитайте с 6. Ще му отнеме около 2-3 седмици, докато се научи от хващане на едно парченце да може да изяжда бързо 6 - щом стигнете този етап, трябва да започнете обучението по поведение на масата. Веднъж започнало да изяжда бързо по 6 парчета, след 2-3 седмици бебето ще бъде готово и за 12. Когато ги увеличите до 12, вече просто ги поставяйте - не е нужно да ги разхвърляте. Когато малкото изяжда бързо и по 12 парченца, вече можете да му предложите цяло ястие. Не препоръчвам ползването на чинии, дори и такива, които се закрепват за масата. Поставяйте храната направо върху масата. Чиния можете да предложите на 18 месеца – бебето вече е голямо и има чиния както всички други. То ще го оцени именно на тази възраст, като един вид повишение. На по-ранна възраст няма да го разбере. Защо? Нека разгледаме развитието на личността на бебето. В утробата то е едно цяло с майката - каквото мисли тя, мисли и то, и обратното. То "складира" всякакви спомени и преживявания още преди раждането. Ето защо пренаталната грижа и възпитание са толкова важни. На 6 месеца то все още се идентифицира с майката, неговата личност не се е отделила от неговата.То вижда лицето на мама, познава вкуса на млякото й, чува я и я усеща. Какво става, когато мама я няма? Това е като сцена от филм на ужасите - просто си представете как заставате пред огледалото и не виждате никакъв образ! Бебето се чувства изчезнало - единствената му защита е да заспи. Бебето от 6 до 15 месеца постепенно се диференцира от майката и придобива съзнателна личност. Кърмено бебе на около 15 месеца знае: 1)То е бебе и е доста безпомощно; 2)Тя е мама и е всемогъща; 3)То много обича мама! Некърмените бебета са по-непредвидими и особени в развитието си. Но сега, на 18 месеца, едно кърмено бебе вече има его, и това ще бъде обсъдено малко по-нататък.

Да се върнем пак в началото, когато гърдата е на разположение на бебето – въпросът е ще избере ли то да суче? Когато то започне да пренебрегва гърдата ви на масата в продължение на 3-4 дни, а вместо това се опитва да се храни само, бебето е готово да бъде сложено в столче или в “clip-on seat” (бел.прев. столче, което се закача за масата), което лично аз предпочитам. Не слагайте бебето на височина, различна от тази, на която са членовете на семейството, то трябва да може да гледа и да се социализира, да се учи имитирайки ви. Когато бебето започне да се храни от масата, някои майки се чувстват отхвърлени, мислейки си “Какво става, не съм ли вкусна вече?” Не се притеснявайте, вие все още сте важни, просто бъдете търпеливи. Когато бебето пренебрегне гърдата ви, то основно иска да ви каже “Аз не искам са суча, имам много по-важни неща да правя, аз искам да си играя с тази храна.” То наистина започва да се пристрастява към тази игра с храната. Това обикновено се случва в първите 2-3 седмици от началото на храненето. Скоро то ще започне да яде бързо и ще направи прогрес от три на шест парченца храна за няколко дни. Това е моментът, когато трябва да го научите на добри обноски.

Обноските са свързани с личните взаимоотношения. Има 2 фундаментални правила за обноските. Ако започне да се учи на тях преди да навърши 12 месеца, то ще ги научи. То ще имитира вас и вашето семейство, ако вие имате добри обноски и то ще има добри обноски, ако вие сте мърляви – и то ще бъде мърляво. Просто вашето дете ще копира вас.

Повече информация за програмата на д-р Роси ТУК